Aké rastliny na terasu?

Zeleň premení každú terasu na prírodnú oázu. Na výber máte z mnohých možností. Môžete tak dať priestor vašej fantázii a kreativite. Ak neviete, kde začať, prezrite si naše tipy na rastliny na terasu.

Zeleň premení každú terasu na prírodnú oázu. Na výber máte z mnohých možností. Môžete tak dať priestor vašej fantázii a kreativite. Ak neviete, kde začať, prezrite si naše tipy na rastliny na terasu.

Nestačí mať zeleň len v záhrade?

Rastliny produkujú kyslík, zachytávajú prach a mikroorganizmy. Plnia aj estetickú funkciu. Vytvárajú prostredie pre dokonalý relax a pomáhajú znižovať hluk z ulice. Umiestnením zelene na terasu vytvoríte okrem toho plynulý prechod z interiéru do exteriéru.

Ak vás tieto argumenty presvedčili a rozhodnete sa pre zasadenie rastlín na terasu, jednotlivé druhy vyberajte s ohľadom na orientáciu a výšku celého priestoru. Dôležité je tiež, aby zeleň vytvorila jeden celok s dekoráciami a záhradným nábytkom. Zároveň by mala vhodným spôsobom zapadnúť do exteriéru domu. Na výber máte z rôznych odolných druhov. Niektoré si priblížime bližšie.

Krušpán
Krušpán je atraktívny, vždy zelený ker. Je možné ho strihať a tvarovať do želaných foriem. Znesie slnečné miesto aj polotieň, nevadí mu vietor ani znečistené ovzdušie. Pre svoj rast potrebuje pravidelnú zálievku a dostatočne veľkú vegetačnú nádobu. Najlepšie vynikne v skupinkách. Môžete si zasadiť viac kusov a vytvarovať ich do rozličných tvarov.

Vavrín
Vavrín je vždy zelená, bohato olistená drevina pôvodom zo Stredomoria. Na terase môžete pestovať jeho stromčekovité formy. Vavrín veľmi dobre znáša rez a preto je ho možné zaujímavo tvarovať. Najlepšie porastie na slnečnom mieste alebo v polotieni.

Olovník
Bohato a počas celého leta kvitnúca drevina s bledomodrými kvetmi, to je olovník. Táto drevina vyžaduje pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Odkvitnuté kvety treba odstraňovať. Olovník potrebuje teplé a slnečné miesto, chránené pred vetrom a dažďom. Vhodná je južná strana.

Oleander
Pre oleander je vhodné slnečné a teplé, pred vetrom chránené miesto. Na jeho pestovanie je ideálna južná strana. Zasaďte ho do väčšej nádoby, aby mali korene dostatok priestoru. Táto rastlina potrebuje výdatné zavlažovanie. Oleander nebude pre vás vhodný, ak máte deti. Je totiž jedovatý.