Ako zariadiť detskú izbu pre školáka

studentska izba

Príchod nových školských úloh a povinností, kladie väčšie nároky aj na detskú izbu. Poradíme vám ako ju zariadiť tak, aby bola funkčná, praktická a najmä, aby ste ju nemuseli onedlho opäť prerábať.

Príchod nových školských úloh a povinností, kladie väčšie nároky aj na detskú izbu. Poradíme vám ako ju zariadiť tak, aby bola funkčná, praktická a najmä, aby ste ju nemuseli onedlho opäť prerábať.

Rozmiestnenie nábytku

Na začiatok sa pokúste rozdeliť celý priestor na tri časti: časť na učenie, na hranie a časť na oddych. Môžete sa riadiť intenzitou svetla v miestnosti. V časti izby s priamym denným svetlom by mal byť pracovný stôl. Do najtmavšej časti postavte posteľ. Aby ste vytvorili vzdušný a priestranný dojem, rozložte nábytok po obvode miestnosti.

Miesto na učenie

Najdôležitejším prvkom izby pre školáka je priestranný stôl. Veľmi dobrým riešením sú takzvané ,,rastúce stoly“. Ide o stoly s nastaviteľnou výškou i sklonom, čo zabezpečí, že z neho váš školák tak rýchlo nevyrastie. Stôl by mal disponovať dostatočne veľkým úložným priestorom. V menších izbičkách sa veľmi dobre osvedčili stoly s policovou nadstavbou alebo kontajner so zásuvkami zasunutý pod stolom. Užitočným doplnkom na stôl sú aj podložky z PVC alebo plexiskla, ktoré ochránia jeho povrch pri kreatívnych činnostiach.

Ku každému stolu je potrebné zabezpečiť stoličku. Najdôležitejším kritériom pri jej výbere je to, aby bola zdravá a pohodlná. Je veľmi dôležitou súčasťou izby, na ktorej dieťa niekoľko hodín denne, preto je dôležité, aby ste vybrali kvalitnú, ergonomickú, ideálne aj s opierkami či nastaviteľnou výškou.

Oddychová zóna

Deti potrebujú dostatok spánku, a preto je miesto na nerušený oddych dôležitou súčasťou každej detskej izby. Pre deti školského veku odporúčame zakúpiť už posteľ klasickej, dospeláckej veľkosti, aby ste sa v budúcnosti vyhli ďalšiemu prerábaniu, keď vyrastú. V menších priestoroch sa osvedčili tiež poschodové postele bez spodného lôžka. Priestor pod posteľou je možné využiť na umiestnenie komody, boxov s hračkami alebo si v ňom dieťa môže vytvoriť súkromnú skrýšu.

Pomocou vzorovaných tapiet alebo textilu môžete vytvoriť okolo postele útulný, hravý priestor. Na steny umiestnite poličky. Vyskúšajte rôzne tvary, na ktoré si dieťa môže uložiť obľúbené knižky alebo hračky. Nezabudnite na menšiu lampičku, aby mal váš školák dostatok svetla na precvičovanie čítania.

Zóna ,,hračky“

Dôležitou súčasťou každej izbičky pre školáka je priestor na hranie a sebarealizáciu. Mal by disponovať väčším množstvom úložných priestorov, ako sú police alebo skrinky. Obľúbeným riešením sú celé policové steny so zásuvkami a skrinkami, ktoré umožnia priestoru dýchať a vytvoria i dizajnovú dekoráciu vďaka atraktívnym farebným prevedeniam. Na zem umiestnite koberec s nižším vlasom pre lepšiu údržbu. V tejto časti je naozaj veľký priestor pre kreatívne riešenia, preto sa nebojte experimentovať. Mnohými nápadmi vám iste pomôže aj vaše dieťa.